skorpionsport.pl

Blog tematyczny o sporcie, zdrowiu oraz turystyce.

Zdrowie

Objawy – zespół jelita drażliwego

Objawy – zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to choroba, która dotyka coraz więcej Polaków. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni w ostatnim czasie zgłaszają się do lekarza, gdyż mają dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także problemy z wypróżnianiem. Pierwszych objawów nie należy więc bagatelizować. Ból brzucha, biegunki, zaparcia, nudności mogą oznaczać nieprawidłową pracę jelit, a to oznacza, iż jak najszybciej należy zgłosić się do specjalisty.

Objawy zespół jelita drażliwego

Tak naprawdę zespół jelita drażliwego rozpoczyna się niepozornie objawami, które większość osób bagatelizuje. Bóle brzucha, niechęć do jedzenia, brak wypróżnień, ból podczas oddawania stolca – Polacy często nie łączą tych objawów z jelitami i zgłaszają się do lekarza za późno. Gdy dostrzeże się u siebie jakiekolwiek nieprawidłowości, warto jako najszybciej odwiedzić specjalistę po to, by poprawić komfort życia i co najważniejsze, uniknąć poważniejszych chorób w przyszłości.

Choroba, która doskwiera wielu Polakom

Zespół jelita drażliwego jest częstym zaburzeniem charakteryzującym się bólem brzucha, wzdęciami i zaparciami lub biegunką. Nasilenie zespołu jelita drażliwego waha się od łagodnego do ciężkiego. W niektórych przypadkach wiąże się to również ze zmianą masy ciała. Zespół jelita drażliwego ma kilka przyczyn. Nie ma lekarstwa na tego rodzaju schorzenie, ale pomocne mogą być: zmiana stylu życia oraz zmiana diety. Należy zauważyć, że zespół jelita drażliwego nie jest związany ze złą dietą ani nadmiernymi nawykami żywieniowymi.

To jest ważne

Pacjent, u którego zdiagnozowano zespół jelita drażliwego powinien jak najszybciej wprowadzić szereg zmian w swoim życiu. Ważne jest to, by być pod ciągłą obserwacją specjalisty, który ustali odpowiedni plan leczenia. Ponadto, warto jak najszybciej zastosować zdrową, zbilansowaną, pełnowartościową dietę. Unikanie potraw smażonych, ostrych, a także wszelkich fast-foodów oraz używek w postaci alkoholu i kawy jest niezwykle ważne. Warto zadbać również o właściwą suplementację. Nie należy także zapominać o piciu odpowiedniej ilości płynów.

Co warto zmienić w swoim stylu życia?

Zespół jelita drażliwego może być trudny do zdiagnozowania nawet dla specjalisty. Osoby z objawami jelita drażliwego często same bagatelizują swoją chorobą i przyzwyczajają się do dyskomfortu, który towarzyszy im na co dzień. Osobom, które mają problemu z przewodem pokarmowym należy zapewnić opiekę paliatywną, aby nie zwiększali ryzyka wystąpienia zespołu jelita drażliwego. Lekarze mogą nie być świadomi, że osoba, którą leczą, ma zespół jelita drażliwego. Niektóre osoby z zespołem jelita drażliwego niechętnie informują personel medyczny o swoim stanie z powodu zawstydzenia. W niektórych przypadkach sami lekarze nie są świadomi objawów swoich pacjentów. Warto więc jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który zleci podstawowe badania oraz wdroży odpowiedni plan leczenia. Nieleczony zespół jelita drażliwego może mieć bowiem poważne konsekwencje, dlatego też nie należy tego typu dolegliwości bagatelizować.

Udostępnij