skorpionsport.pl

Blog tematyczny o sporcie, zdrowiu oraz turystyce.

Lifestyle

Jak szybko spalić kalorie?

Jak szybko spalić kalorie?

Istnieje bardzo wiele aktywności fizycznych, które pozwalają na spalenie kalorii w szybki sposób. Niektóre sposoby mogą wydawać się bardzo nieoczywiste, jednak regularne uprawianie danego sportu może przynieść ogromne korzyści. Kluczem do szybkiego spalania kalorii jest intensywność z jaką ćwiczymy i czas, który poświęcamy na wysiłek fizyczny. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie aktywności, które pozornie wydają się męczące, faktycznie spalają dużą ilość kalorii. Tak jest np. w przypadku treningu siłowego, który sam w sobie spala mniejszą ilość kalorii, niż kilkunastominutowy bieg na bieżni. Jak szybko spalić kalorie? Co spala najwięcej kalorii? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

W jaki sposób szybko spalić kalorie?

Istnieje wiele mitów, które dotyczą spalania kalorii. Dotychczas uważano, że najważniejszy jest wybór dyscypliny sportowej. Jest w tym oczywiście trochę prawdy, ponieważ poszczególne dyscypliny są bardziej wymagające niż inne, jednak sam wybór dyscypliny nie jest najistotniejszy. Najważniejsza jest intensywność treningu oraz ilość czasu poświęcanego na wysiłek fizyczny. Spokojny trucht na bieżni pozwala spalić ok. 500 kalorii w ciągu godziny, natomiast bieg z nieco większą prędkością pozwoli spalić ich blisko 900. Wyższa intensywność treningu oznacza zwiększoną częstotliwość uderzeń serca oraz zwiększoną ilość oddechów, co z kolei przekłada się na większą ilość spalanych kalorii.

Przykładowe aktywności, które pozwalają spalić dużo kalorii w krótkim czasie

Niektóre aktywności fizyczne pozwalają na spalenie bardzo dużej ilości kalorii w stosunkowo krótkim czasie. Jedną z najbardziej polecanych aktywności jest szybki bieg, który pozwala na spalenie ok. 1000 kalorii w ciągu godziny. Taka ilość kalorii stanowi równowartość dwudaniowego obiadu, więc łatwo można sobie uzmysłowić, jak bardzo efektywnym treningiem może być bieganie.
Dla fanów sztuk walki, ciekawą dyscypliną, która pozwala spalić wiele kalorii jest Teakwondo. Podczas jednego, godzinnego treningu można spalić ok. 930 kalorii, co również stanowi bardzo dobry wynik. Teakwodno to bardzo wymagająca i dynamiczna sztuka walki, dlatego intensywność takiego treningu jest bardzo wysoka.
Osoby, które poszukują aktywności odpowiednich na początek swojej przygody ze sportem mogą zdecydować się na aerobik lub lekki trucht na bieżni. Obie wyżej wymienione aktywności pozwalają spalić ok. 500 kalorii w ciągu godziny.

Co ma wpływ na spalanie kalorii?

Na ilość spalonych kalorii ma wpływ przede wszystkim intensywność treningu oraz czas jego trwania. Jeśli zależy nam na spaleniu jak największej ilości kalorii podczas jednej sesji treningowej, warto postawić na aktywności, które angażują jak najwięcej grup mięśniowych. Przykładem takiej aktywności może być, np. bieganie. Na spalanie kalorii wpływają również czynniki anatomiczne, takie jak wielkość mięśni, płuc i serca.
Należy pamiętać o tym, że trening powinien być przyjemny, dlatego zanim przystąpimy do aktywności fizycznej powinniśmy wybrać dyscyplinę, która interesuje nas najbardziej i stopniowo zwiększać intensywność treningu.

Udostępnij