skorpionsport.pl

Blog tematyczny o sporcie, zdrowiu oraz turystyce.

Lifestyle

Jak naprawić związek, który się rozpada?

Jak naprawić związek, który się rozpada?

Mówi się, że związek, w którym nie ma zgrzytów, jest pozbawiony uczuć. Na pewno jest w tym zdaniu ziarno prawdy. Ale co, jeśli tych zgrzytów jest tak dużo, że utrzymanie relacji staje się ciężarem? Wtedy warto poszukać rozwiązań. Jednym z nich jest walka obojga partnerów o naprawienie relacji. W poniższym artykule dzielimy się poradami, jak naprawić związek, który się rozpada.

Sytuacje kryzysowe w związku – pilne ratowanie relacji

Podczas ratowania związku ważna jest praca u fundamentów. Jasne zdefiniowane, co sprawiło, że znaleźliście się w miejscu,  którym jesteście. Oczywiście każde z obojga osób może to zrobić indywidualnie — nie jest tu potrzebna burza mózgów. 

Zanim jednak zastanowimy się nad potencjalnymi przyczynami problemów w związku,  zastanówmy się nad metodami, które mogą pomóc uratować relację.

Szczera rozmowa

Bez szczerości nie uda się utrzymać związku. Nawet jeśli towarzyszą mu płomienne uczucia. Takiej rozmowie powinno towarzyszyć jasne przedstawienie swoich uczuć. Ważne, aby powiedzieć o swoich oczekiwaniach i rzeczach, które przeszkadzają w drugiej osobie. 

Nie wolno takiej rozmowy prowadzić z pozycji wyższości — musi ona być przepełniona wyrozumiałością i empatią. Ważne, aby po wysłuchaniu zdania swojej drugiej połówki powiedzieć jasno, co jesteśmy w stanie zmienić w naszym zachowaniu. Jak dalece jesteśmy w stanie pracować nad zmianą dla dobra związku. 

Terapia dla par

Kolejnym krokiem może być konsultacja ze specjalistą, który zawodowo pomaga osobom takim jak wy. Jeśli czujecie opór przed stacjonarną wizytą w gabinecie terapeuty, możecie skorzystać z możliwości internetu — tym samym możesz umówić wizytę w ramach terapii dla par online

Dziś w sieci działa wiele poradni, które oferują niemal natychmiastowe terminy konsultacji z ekspertami zdrowia psychicznego. 

Parafraza – technika poprawiająca komunikację z myślą o naprawia związku

Decydując się na próbę odbudowania związku, warto sięgnąć po pewne metody o sprawdzonej skuteczności. Jedną z nich jest metoda określana jako parafrazowanie. Jej inna nazwa brzmi technika lustra

Technika to zakłada, że gdy partner lub partnerka przekaże Ci informację, próbuj ją powtórzyć — w taki sposób będziecie oboje mieli pewność, że dobrze się rozumiecie. A to jest najważniejszą wartością w poważnych rozmowach, zwłaszcza wtedy, gdy przyszłość związku wisi na włosku. 

Umiejętność przyznania się do winy

Nigdy nie jest łatwo krytycznie patrzeć na swoje zachowania. Umysł zawsze broni się przed tym. Mimo to jest to szalenie ważne, aby się dobrze zastanowić nad swoim zachowaniem. 

Przydatne może być wypisanie na kartce zastrzeżeń, które ma do Ciebie Twoja druga połówka. Nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz. 

Pamiętaj, że brak komunikacji i regularne kłótnie według badań są najczęstszymi przyczynami rozpadów, nawet długoletnich, związków.

Sygnały świadczące o problemach w związku

Aby móc ratować związek, najpierw należy dobrze zidentyfikować wszystkie symptomy, które świadczą o problemach. Zalicza się do nich następujące elementy:

  • Brak komunikacji: jeśli nie rozmawiacie o swoich potrzebach, problemach, to jest to sygnał ewidentnie świadczący o tym, że coś nie działa tak, jak powinno.

  • Wycofanie (zarówno fizyczne, jak i emocjonalne): brak bliskości to kolejny ważny symptom, który może zrujnować związek. Warto możliwie szybko zastanowić się nad tym, z czego wynika ochłodzenie relacji.

  • Związek jako drugorzędna wartość: jeśli jedno z was traktuje związek jako dodatek, taka sytuacja jest poważnym sygnałem alarmowym. Konieczna jest tu szczera rozmowa. Taki stan rzeczy prędzej czy później doprowadzi do emocjonalnej katastrofy. 

  • Brak szacunku do drugie osoby: jeśli jedno z was nie traktuje poważnie uczuć drugiej osoby, może to być znak, że coś złego dzieje się między wami. Tu znowu konieczna jest rozmowa — bez względu na to, do jakich wniosków was doprowadzi.

Jak naprawić związek, który się rozpada? (podsumowanie)

Wierzymy, że powyższe wskazówki okażą się przydatne, jeśli wasza relacja przechodzi kryzys. Pamiętaj, że niekiedy trzeba trochę głębiej pogrzebać w waszej relacji, by znaleźć odpowiedź na pytanie, jak naprawić wasz związek. Jeśli zadanie będzie was przerastać, nie wstydźcie się iść po pomoc — gabinet psychoterapeuty to miejsce, które uratowało niejedną relację. 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij