skorpionsport.pl

Blog tematyczny o sporcie, zdrowiu oraz turystyce.

Sport

Czym są niebezpieczne sporty?

Czym są niebezpieczne sporty?

Niektórzy ludzie uważają, że bez ryzyka nie ma zabawy. Właśnie dla takich osób przeznaczone będą niebezpieczne sporty. Czasami warto spróbować czegoś nowego i przekroczyć swoje granice, żeby poczuć prawdziwą adrenalinę.

Uprawianie sportów ekstremalnych

Jeśli podczas wakacji planujesz wycieczki górskie lub sporty powietrzne i wodne to wykup ubezpieczenie od sportów ekstremalnych. Trzeba dodać, że to polisa standardowa rozszerzona o ochronę aktywności dodatkowych. Nie istnieje definicja sportów niebezpiecznych czy ekstremalnych. Według powszechnej opinii to sporty uprawiane w ciężkich warunkach, w trakcie których bardzo duże jest ryzyko kontuzji oraz wypadków. To towarzystwo ubezpieczeniowe ocenia subiektywnie, które sporty traktuje jako szczególnie ryzykowne. Jednak we wszystkich firmach ubezpieczeniowych przewija się wiele aktywności. Wśród najpopularniejszych sportów ekstremalnych można wymienić skoki ze spadochronem, wspinaczkę wysokogórską oraz paralotniarstwo. Warto mieć na uwadze, że nie istnieje jeden podział dzielący sporty ekstremalne na klasyfikacje lub grupy. Dosyć umowne są wszystkie systematyzacje tych aktywności. Ekstremalne sporty możemy podzielić również pod względem miejsca, gdzie się je uprawia: wodne, powietrzne oraz lądowe.

Lądowe i wodne sporty

Lądowe sporty ekstremalne, jak sama nazwa wskazuje to sporty, które wykonuje się na lądzie. Są to wszystkie niebezpieczne aktywności, które nie wymagają przemieszczania się w wodzie lub w powietrzu. Często w górach uprawiane możemy zauważyć tego typu sporty. Niebezpieczne sporty wodne to nurkowanie, rafting, surfing, kajakarstwo, kitesurfing, żeglarstwo oraz wioślarstwo. Ostatnio coraz większe zainteresowanie wzbudza hokej podwodny. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w zamkniętych pomieszczeniach mogą być wykonywane niektóre sporty wodne. Jednym z popularniejszych sportów ekstremalnych jest motocross.

Motocross

Motocross to wyścigi motocyklowe organizowane na torach specjalnie przystosowanych. Takie tory najczęściej usypane z piasku, gliny lub żwiru. Zawodnicy muszą posiadać nie tylko bezpieczny i profesjonalny sprzęt, ale również licencję. Wszystkie wyścigi są właściwie przygotowane oraz organizowane. Jeśli myśli się o sportach ekstremalnych to najczęściej pierwszym skojarzeniem jest skok na bungee. Jest to dyscyplina dostępna dla amatorów, która znacząco podnosi poziom adrenaliny. Warto wyjaśnić, że jest to skok z dużej wysokości na elastycznej linie. Skoki na bungee w malowniczych okolicznościach przyrody stały się w ostatnich latach popularne. Jedną z najbardziej profesjonalnych aktywności ekstremalnych jest alpinizm. Alpinizm wymaga odpowiedniej kondycji, siły charakteru oraz długiego przygotowania. Można śmiało powiedzieć, że nie jest to sport dostępny dla każdego. Dużym uznaniem cieszy się także alpinizm jaskiniowy, który też jest bardzo wymagający. Każdy alpinista musi posiadać specjalny sprzęt do wspinania się, czyli przede wszystkim buty, kask oraz liny asekuracyjne. Sporty niebezpieczne potrafią zaskoczyć wszystkich.

Udostępnij