skorpionsport.pl

Blog tematyczny o sporcie, zdrowiu oraz turystyce.

Lifestyle

Co pomaga na ból gardła?

Co pomaga na ból gardła?

W sezonie jesienno-zimowym większość ludzi cierpi na różnego rodzaju infekcje dróg oddechowych. Wilgoć i zmniejszona temperatura skutecznie przyczyniają się do rozwoju szkodliwych bakterii i wirusów, które powodują dolegliwości takie jak kaszel, czy katar. Bardzo przykrą dolegliwością, która towarzyszy przeziębieniu jest ból gardła, który utrudnia jedzenie i picie, a także w skrajnych przypadkach może powodować problemy ze snem. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwalają skutecznie pozbyć się bólu gardła lub zredukować jego objawy. W przypadku bólu gardła warto sięgnąć najpierw po domowe sposoby, które na pewno niejednokrotnie były stosowane z dobrymi rezultatami przez starsze pokolenia. Jeśli domowe metody nie pomogą, warto udać się do lekarza, który przepisze specjalistyczne środki na ból gardła. W tym artykule dowiesz się co pomaga na ból gardła i jak szybko pozbyć się tej przykrej dolegliwości.

Czy wilgotność powietrza ma wpływ na ból gardła?

Kiedy pojawią się pierwsze objawy bólu gardła, należy szybko sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby. Jedną z podstawowych rzeczy, o których należy pamiętać w przypadku bólu gardła jest jego odpowiednie nawilżenie. W tym celu warto zadbać o właściwą wilgotność powietrza w mieszkaniu. Jeśli posiadamy nawilżacz powietrza, warto systematycznie go używać i dbać o to.  Wilgotność powietrza w sypialni nie powinna spaść poniżej 60%. Jest to niezwykle ważne, szczególnie w okresie grzewczym, kiedy są włączone kaloryfery a powietrze staje się bardzo suche. Jeśli nie mamy nawilżacza powietrza, dobrym sposobem może okazać się rozwieszenie na grzejniku mokrych ręczników.
Warto również zadbać o odpowiednie nawodnienie. Podczas bólu gardła należy pić dużo wody. Można również wykonywać inhalacje z wykorzystaniem roztworu soli fizjologicznej.

Co pomaga na ból gardła? – domowe sposoby

Bardzo dobrym, domowym sposobem na ból gardła jest również korzystanie z płukanek z rumianku, szałwii lub tymianku. Wyżej wymienione zioła mają właściwości odkażające i działają wirusobójczo. Zioła zawarte w płukankach likwidują obrzęk błony śluzowej gardła i bardzo często można znaleźć je w specjalistycznych lekach na przeziębienie.
Doskonałym sposobem na pozbycie się bólu gardła jest również picie herbaty z miodem i cytryną. Miód skutecznie łagodzi ból gardła, natomiast cytryna hamuje rozwój infekcji. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również picie naparu z siemienia lnianego. Siemię po zalaniu gorącą wodą tworzy powłokę, która powleka przełyk i łagodzi drapanie i dolegliwości bólowe.
Oprócz wyżej wymienionych sposobów można sięgnąć również po mleko z masłem i miodem lub czosnek, który ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Jakie tabletki na ból gardła wybrać?

Jeśli domowe sposoby na ból gardła nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto udać się do lekarza. Przepisze specjalistyczne leki, które pozwolą pozbyć się przykrych dolegliwości. Większość pastylek na ból gardła zawiera w składzie zioła i substancje, które łagodzą dolegliwości bólowe, takie jak np. lidokaina.

Udostępnij