Jakie są sztuki walki? Dlaczego w ostatnim czasie tak wiele osób interesuje się nimi? Dlaczego dzieci od małego uczone są podstaw tego rodzaju sportów? Od judo i karate po taekwondo i muay thai, style te mają wspólne pochodzenie. Każdy z nich ma swoją nazwę i reprezentuje inne podejście do walki. Niektóre sztuki walki służą do samoobrony, podczas gdy inne mają uczyć dyscypliny i etykiety. Warto je wszystkie poznać.
Sztuki walki rodzaje
Jeszcze do niedawna najpopularniejsze było Judo. To japońska sztuka walki, która wykorzystuje łapanie, rzucanie i przyszpilanie jako metody ataku i obrony. Kładzie przede wszystkim nacisk na kontrolę nad przeciwnikiem poprzez stosowanie dźwigni i rzutów. Judo jest znane jako jeden z trzech głównych stylów judo Kodokan. Jest to również jedna z najpopularniejszych sztuk walki sama w sobie. W rzeczywistości istnieje ponad 80 różnych stylów judo na całym świecie. Trening judo można odbyć w wielu miastach. Oprócz samoobrony judo ma wiele zalet zdrowotnych. Co ciekawe, w wielu przedszkolach maluchy mają zajęcia z judo, gdyż mogą nauczyć się na nich szacunku do drugiego człowieka, a także wytrwałości oraz samokontroli.
Karate i taekwondo – czym się charakteryzują?
Wśród młodzieży zajęcia karate także cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Karate to sztuka walki i sport, który powstał w Chinach. Ma wiele odmian, ale najczęstszą jest forma samoobrony z wykorzystaniem technik uderzeń, kopnięć i rzutów. Karate przynosi korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Słowo karate pochodzi od dwóch japońskich słów: kara oznaczające „nadawać” lub „dawać” oraz tate oznaczające „ręka” lub „umiejętność”. Oprócz nadania nazwy sztuce, to pochodzenie podkreśla również fakt, że karate jest sztuką, która nadaje umiejętności swoim praktykującym. W ten sposób podkreśla fizyczne, emocjonalne i duchowe aspekty ludzkiego życia. Aby przekazać te aspekty w swojej praktyce, karate promuje ciągły trening. Filozofia ta leży u podstaw nacisku, jaki sport kładzie na wytrzymałość psychiczną. Opisując sztuki walki nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu taekwondo. Taekwondo to koreańska sztuka walki opracowana przez Choi Hong-Ju. Promuje samodyscyplinę, lojalność, a przede wszystkim dobre obyczaje. Nazwa pochodzi od dwóch koreańskich słów „T’aek Doo Cho”, co tłumaczy się jako „droga łamanego ryżu”. Początkowo była używana do samoobrony, ale później stała się sportem. Taekwondo to elastyczna sztuka walki z arsenałem technik, które można wykorzystać w różnych scenariuszach. Zachęca do rozwoju siły psychicznej i fizycznej za pomocą kodeksu etycznego, aby stać się wszechstronną jednostką.
Każda z wyżej wymienionych sztuk walki ma swoich zwolenników, jak i przeciwników na całym świecie. Osoby, które przez wiele lat trenują sztuki walki doskonale wiedzą, że ten sport nie tylko doskonale kształtuje ich ciało, ale również psychikę. Nic dziwnego, że poleca się sztuki walki dzieciom i młodzieży, gdyż taki sport doskonale rozwija młode osoby.