Wymioty są bardzo nieprzyjemną i dokuczliwą dolegliwością. Jeżeli chodzi o małe dzieci, to wymioty wywołane są najczęściej przez zakażenie wirusowe lub bakteryjne. Warto wspomnieć również o tym, że coraz częściej wymioty wynikają z błędów dietetycznych, dlatego też tym bardziej należy zwrócić uwagę na codzienną dietę dziecka. Niniejszy artykuł to idealny wybór dla tych rodziców, którzy szukają odpowiedzi na pytanie – co na wymioty u dziecka?
O czym należy pamiętać?
Wymioty są bardzo kłopotliwą dolegliwością nie tylko u osób dorosłych, ale również u dzieci. Najpopularniejszymi przyczynami wymiotów u noworodków są oczywiście wady anatomiczne. Nie można zapominać także o stanach zapalnych przewodu pokarmowego. U starszych dzieci, jak wspomniano we wstępie wymioty spowodowane są głównie zakażeniem wirusowym/bakteryjnym. Leczenie wymiotów skupia się przede wszystkim na wykluczeniu przyczyn chirurgicznych. Bardzo ważne jest również nawadnianie organizmu. W tym celu warto skorzystać z pomocy elektrolitów. W dużej mierze to właśnie dzięki nim można rozwiązać problem z odwodnieniem i niebezpiecznym zaburzeniem elektrolitowym.
Skuteczne i bezpieczne preparaty przeciwwymiotne
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów przeciwwymiotnych bez recepty. W pierwszej kolejności warto postawić na sprawdzone tabletki z dimenhydrynatem. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się również leki homeopatyczne i preparaty z imbirem, które można znaleźć w każdej aptece. Pamiętać należy o tym, aby przy wymiotach skupić się przede wszystkim na leczeniu choroby podstawowej. Jeżeli dziecko ma infekcje, to wówczas należy podać odpowiednie leki przeciwwirusowe i antybiotyki, dzięki czemu bardzo szybko rozwiążemy problemy z wymiotami. Działania przeciwwymiotne wykazuje dimenhydrynat. Jest to dość stary lek przeciwalergiczny, który doskonale sprawdzi się przy chorobach lokomocyjnych. Jeżeli chodzi o wspomniany powyżej imbir, to dostępny jest on w postaci pastylek do ssania. Wielu producentów oferuje również syropy i herbatki do picia, które idealnie sprawdzą się przy mdłościach i nudnościach.
Domowe sposoby na wymioty u dziecka
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że przy wymiotach u dzieci podaje się popularną colę. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto podać maksymalnie odgazowany napój, który nie zaszkodzi dziecku. Jeżeli chodzi o dietę, to warto postawić na produkty węglowodanowe. Mowa tutaj między innymi o tostach, herbatnikach, krakersach albo kleikach ryżowych. Jeżeli żołądek dziecka się nieco uspokoi, to wówczas można ugotować pierś kurczaka. Jeżeli dziecko wymiotuje głównie w nocy, to w szczególności zadbać należy o nawadnianie organizmu. Częstym błędem jest jednorazowe podawanie płynów w dużej ilości. Niestety w takiej sytuacji może dojść do szybkiego zwrotu wypitej treści. Najbezpieczniejszym wyborem są roztwory elektrolitów, dzięki którym dostarczymy wszystkich niezbędnych minerałów. Wspomniany roztwór zawiera w swoim składzie nie tylko sód, chlorki, magnez i potas, ale również glukozę. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby wymiotów nie hamować. Identycznie wygląda również sytuacja jeżeli chodzi o ich sztuczne stymulowanie.